Price How Much

Price How Much

Price How MuchPrice How Much

Your students will need to first create a brand-new account over on the left. Here’s what it looks like: So there’s my dummy course called ‘New Course’ just so we can see what this looks like – Price How Much. Trainees will enter their info and then click ‘register’. After doing that, the page changes somewhat to this: Since my account is hooked up to PayPal, students can review their cart and click ‘have a look at with PayPal’ where they’ll be taken to their PayPal login or pay page.

You can add more material, however I don’t see anyhow to not have the double column design. You can include in some testimonials or advantages to your checkout page, but they will show up listed below this checkout box. If they have to have two pages, it would be good if students might pay first and after that create their account second.

With Thinkific, the upsells take place on the course sales page which is not at all what I ‘d consider an upsell. It’s not what I was expecting. With Thinkific you can add-in an upsell on the thank-you page, however it will not be a 1-click upsell and you will need to set everything up (they don’t offer upsells on the thank you page as a function) (Price How Much).

Price How Much

If you require something more than a simple quiz to examine if your learners are understanding the material covered in each module, or possibly an easy assessment at the end, then Thinkific tests might not suffice for you – Price How Much. One good function with Thinkific is that you can develop a large question pool and define the number of questions that will be used in each quiz effort.

Price How MuchPrice How Much
Price How MuchPrice How Much

Here’s a screenshot of the present costs at the time of this writing. As you can see Thinkific offers a Free plan. That’s what I checked out for my totally free course. You can do a lot of things with that Free plan and there are no transaction costs. The next plan up is the Standard plan which is $49 a month (Price How Much).

Price How MuchPrice How Much

The next plan is the Pro strategy. This one is $99 a month. You’ll get conclusion certificates, the ability to include private or concealed courses, prerequisite lessons, 2 course admin accounts, 5 course admin account, advanced HTML/CSS editing, advanced course pricing, and memberships/bundles. This is an add-on when you’re at the Pro plan phase. Price How Much.