Features Video

Features Video

Features VideoFeatures Video

Your students will need to first develop a new account over on the left. Here’s what it appears like: So there’s my dummy course called ‘New Course’ so we can see what this appears like – Features Video. Trainees will enter their details and after that click ‘sign up’. After doing that, the page modifications a little to this: Since my account is attached to PayPal, students can evaluate their cart and click on ‘have a look at with PayPal’ where they’ll be taken to their PayPal login or pay page.

You can add more content, but I do not see anyway to not have the double column layout. You can include some testimonials or benefits to your checkout page, but they will appear below this checkout box. If they have to have two pages, it would be good if students could pay very first and after that develop their account second.

With Thinkific, the upsells take place on the course sales page which is not at all what I ‘d consider an upsell. It’s not what I was expecting. With Thinkific you can add-in an upsell on the thank-you page, but it will not be a 1-click upsell and you will have to set everything up (they do not provide upsells on the thank you page as a function) (Features Video).

Features Video

If you require something more than a simple test to examine if your learners are comprehending the product covered in each module, or maybe a basic evaluation at the end, then Thinkific tests might not be enough for you – Features Video. One good feature with Thinkific is that you can build a big question swimming pool and define the number of concerns that will be used in each quiz effort.

Features VideoFeatures Video
Features VideoFeatures Video

Here’s a screenshot of the current costs at the time of this writing. As you can see Thinkific deals a Free plan. That’s what I tried for my complimentary course. You can do a great deal of things with that Free plan and there are no deal fees. The next strategy up is the Standard strategy which is $49 a month (Features Video).

Features VideoFeatures Video

The next strategy is the Pro plan. This one is $99 a month. You’ll get completion certificates, the ability to add personal or covert courses, requirement lessons, 2 course admin accounts, 5 course admin account, advanced HTML/CSS editing, advanced course rates, and memberships/bundles. This is an add-on when you’re at the Pro plan phase. Features Video.